Kultura

Zobacz Jak Literatura Może Inspirować Modę

Miłośników mody i literatury nie brakuje. Miło jest przeczytać, że te dwie dziedziny sztuki przenikają się ze sobą. Literatura jest przesączona opisami. Również takimi, które dotyczą ubierania się, ubiory, kolorystyki, materiałów, tkanin, a nawet cały kreacji. Być może dlatego w jednym z wywiadów Diana Vreeland odpowiedziała pytaniem „Gdzie moda byłaby bez literatury?” – my możemy zastanowić się nad tym problemem nieco głębiej.

Moda a literatura

Według znawców Coco Chanel już od maleńkości przebywała wśród książek, pochłaniała je w zawrotnym tempie i nigdy nie miała dość. Chociaż znana jest bardziej jako bizneswoman związana z kreowaniem tego co modne. Książki poszerzają horyzonty również osób zajmujących się modą. Jak podaje VOGUE Sonia Rykiel pisała książki dla dzieci oraz erotyki dla dorosłych. Później związała się z kreowaniem mody. Zarówno książki jak i modę wyprowadziła na salony Francji.

Wielu eseistów inspirowało się osobami zajmującymi się modą, m.in. projektantami. To o nich pisali i czerpali z nich inspirację. A oni chętnie opowiadali swoje historie. Z kolei dla projektantów mody eseiści byli wielką inspiracją do tworzenia mody, ich pokazy to prawdziwe historie esejów. Moda inspiruje się zarówno prozą jak i poezją.

Warto przypomnieć sobie takie kolekcje jak m.in.: Fendi haute couture wiosna-lato 2021: Studium artystki przeklętej; Gucci jesień-zima 2018/2019: Posthumanistyczne science fiction; Alexander McQueen jesień-zima 1999: Gabinet osobliwości.

Źródło: www.nasalonach.pl

Similar Posts